strzałka do góry
LOGO BGK

"Najczęściej zadawane pytania - ekspert odpowiada"

Specjalnie na Państwa życzenie stworzyliśmy dział poświęcony najczęściej zadawanym pytaniom, które otrzymujemy na adres e-mail i na naszym fan page'u na Facebook.com

Na pytania odpowiada ekspert rynku kredytów hipotecznych Pan Stanisław Jankowski

Czy w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych" można sfinansować samodzielną budowę domu metodą gospodarczą ?
• Pytanie:

Czy w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych" można sfinansować samodzielną budowę domu metodą gospodarczą? Jakie zezwolenia są niezbędne dla banku?

• Odpowiedź eksperta:

Budowa systemem gospodarczym nie jest objęta programem dopłat, natomiast zwykły kredyt hipoteczny na budowę można dostać nawet bez żadnego zaawansowania na budowie. Wymagane jest jedynie prawomocne pozwolenia na budowę (oczywiście poszczególne banki mogą się różnić w swoich wymaganiach i mogą się trafić również takie, które wymagają rozpoczętej budowy)

Czy można połączyć MDM z programem budowy mieszkań i domów energooszczędnych?
• Pytanie:

Czy można połączyć MDM z programem budowy mieszkań i domów energooszczędnych?

• Odpowiedź eksperta:

Są to zupełnie dwa odrębne programy. Zupełnie inną sprawą jest bardzo mała ilość (wręcz śladowa) inwestycji, które spełniają wymogi budynków energooszczędnych/pasywnych. Przy zakupie domu (tak małego na jaki pozwala MdM) osiągnięcie zakładanych parametrów „ekologicznych” uprawniających do dotacji może czynić inwestycje nieopłacalną z punktu widzenia dewelopera a limity cenowe mogą z łatwością wyrzucić inwestycje poza nawias cenowy MdM (ekologia niestety kosztuje)

Zakupiłem mieszkanie od dewelopera i sfinansowałem je kredytem hipotecznym. Czy mogę ubiegać się o udział w programie?
• Pytanie:

Zakupiłem mieszkanie od dewelopera i sfinansowałem je kredytem hipotecznym . Czy mogę ubiegać się o udział w programie i refinansować kredyt hipoteczny spłacając 10%?

• Odpowiedź eksperta:

Niestety nie, program nie przewiduje takiej możliwości. Dofinansowanie dotyczy jedynie nowo zawartej transakcji zakupu mieszkania/domu.

Na jakich warunkach można uzyskać dodatkowe 5% za 3 dziecko ?
• Pytanie:

Na jakich warunkach można uzyskać dodatkowe 5% za 3 dziecko ??

• Odpowiedź eksperta:

Warunkiem uzyskania dodatkowego dofinansowania w wysokości 5% wartości nieruchomości, jest urodzenie lub przysposobienie 3 dziecka w rodzinie. Maksymalnie 5 lat po zakupie mieszkania w programie i do 6 miesięcy po urodzeniu/przysposobieniu dziecka.

Witam, ja mam pytanie co wlicza się w metraż w programie mdm a co nie ? Pow. użytkowa bliźniaka który mamy upatrzony wynosi 103 m2 z garażem 120 m2 ... ?
• Pytanie:

Witam, ja mam pytanie co wlicza się w metraż w programie MdM a co nie? Pow. użytkowa bliźniaka który mamy upatrzony wynosi 103 m2, z garażem 120 m2 z tymże w tych 103 m2 mieści się pomieszczenie gospodarcze za garażem gdyby to nie było brane pod uwagę to byśmy się mieścili w wymogu MdM dom czyli do 100 m2 dopłata do 50 m2. Czy są gdzieś określone te wymogi metrażowe? lub co można zrobić żeby się zmieścić, sprobować się dogadać z deweloperem? ale co mu zaproponować - co on musiałby zrobić żeby było te 100 m2 ?

• Odpowiedź eksperta:

Do pow. użytkowej bliźniaka nie wlicza się garaż ani pomieszczenie gospodarcze, w którym często umiejscowiony jest np. piec. Dopłata przy domu jest do 50 m2.

W załączeniu interpretacja Ministerstwa: PLIK DO POBRANIA

Jakie dokumenty potrzebne do Mieszkania dla Młodych ?
• Pytanie:

Jakie dokumenty potrzebne do Mieszkania dla Młodych ?

• Odpowiedź eksperta:

Po pierwsze wniosek o dofinansowanie wkładu własnego nabywca składa do Banku Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem banków wraz z wnioskiem o udzielenie kredytu. Jeżeli składamy wniosek o kredyt w ramach MdM do kilku banków, należy pamiętać, aby owe dokumenty dotyczyły jednej nieruchomości i zawierały jeden termin wypłat finansowego wsparcia...

SZERZEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTAJ W NASZYM ARTYKULE :
Jakie dokumenty potrzebne do MdM ?


Nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cie pytanie, lub nasza odpowiedz Cie nie satysfakcjonuje ?

Skontaktuj się z konsultantem, który zupełnie za darmo odpowie na wszelkie pytania

---> KONTAKT Z EKSPERTEM <---

Kalendarz

news

27 Czerwiec 2019 ( Czwartek )

Imieniny: Władysława, Maryli, Władysławy